Jak działa lombard?
Choć lombard w Warszawie nie jest już dla nikogo zaskoczeniem, okazuje się, że odpowiedź na pytanie o to, na czym polega jego działanie, nadal nie należy do najłatwiejszych. Czy zatem pożyczka lombardowa może okazać się skutecznym rozwiązaniem problemów finansowych?
Co do zasady, funkcjonowanie lombardów jest wyjątkowo proste. Klient, który potrzebuje pieniędzy pojawia się w nich z przedmiotem mającym określoną wartość. Pracownik lombardu dokonuje jego wyceny, określa, ile czasu może dać zastawiającemu na spłatę, a także ustala oprocentowanie udzielonej przez siebie pożyczki.
Sprzedawanie w lombardzie
W przeciwieństwie do banku oraz pozabankowej instytucji finansowej, lombard wcale nie wymaga od swoich klientów tego, aby pożyczka pod zastaw została spłacona. Należy jednak liczyć się z tym, że taka decyzja będzie miała określone konsekwencje. Osoba, która nie zgromadzi odpowiedniej kwoty albo z innej przyczyny nie pojawi się w lombardzie w wyznaczonym terminie musi liczyć się z tym, że przedmiot przekazany pod zastaw zostanie bezpowrotnie stracony. W myśl wspomnianej już umowy stanie się on własnością lombardu, który będzie mógł zrobić z nim to, na co będzie miał ochotę. Należy liczyć się z tym, że cena, za którą lombard będzie próbował sprzedać zastawione przedmioty, będzie znacząco wyższa od tej, jaką zaproponowano klientowi.
Choć zasady funkcjonowania lombardów nie są skomplikowane, zawsze należy czytać wszystko to, co się w nich podpisuje. Bardzo często o charakterze współpracy decydują przecież pozornie nieistotne szczegóły.